Uutiskirje

Samodzielne tworzenie projektów przy użyciu tkanin

Niemiecki project Cyborggewebe, zwycięzca w kategorii Girls do IT!, miał na celu zwiększenie pewności siebie i poczucia równości dziewczynek w IT oraz programowaniu.Grupą docelową warsztatu były dziewczynki ze środowisk migracyjnych w wieku od 12 do 18 lat, zainteresowane programowaniem i samodzielnym tworzeniem tekstylnych projektów. Na potrzeby webinaru uczestniczki otrzymały zestaw podzespołów elektronicznych oraz tkanin, aby móc brać udział w ćwiczeniach z programowania (oprogramowanie), jak również pracy z podzespołami (na sprzęcie). Mając na uwadze niewielką liczbę kobiet w branży IT oraz trudności, z którymi borykają się migrantki z pierwszego i drugiego pokolenia, celem „Cybborgewebe” było przekazanie zestawu umiejętności i kompetencji, aby zwiększyć pewność siebie oraz poczucie równości dziewczynek oraz walczyć z nierównością płci w branży IT i programowaniu.

Koordynatorka o wydarzeniu:

W tym roku zostałam zaproszona do wpółpracy z Mar de Colores e.V, aby koordynować przedsięwzięcia dotyczące technologii, szczególnie te przeznaczone dla dziewczynek. Mar de Colores e.V to organizacja, która współpracuje głównie z rodzinami ze środowisk migracyjnych, najczęściej przybyłych z krajów latynoamerykańskich. Rodziny te borykają się z trudnościami na tle socjo-ekonomicznym, przez migrację, brak znajomości i ograniczenia językowe. Dominujący w latynoamerykańskiej społeczności tradycyjny, patriarchalny model rodziny sprawia, że dziewczynki doświadczają dotkliwych ograniczeń – mają znacznie mniej możliwości w porównaniu do chłopców.

Jako menadżerka socjo-kulturalnych projektów, ze szczególnym zainteresowaniem prawami człowieka dla kobiet oraz dziewczynek, w 2020 roku zaplanowałam i poprowadziłam ze współpracownikiem "Mädchen an die Macht!” z funduszy Telekom Stiftung z programu “Ich Kann Was”. Warsztaty odniosły sukces! Dodatkowo, Telekom Stiftung wesprze nas finansowo w organizacji drugiej części warsztatów w 2021 roku: “Mädchen an die Macht! Eco-leadership ”.

Enter caption here

Kiedy pojawiła się możliwość starania o grant Meet and Code, w celu zorganizowania wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2020, również pomyśleliśmy o zajęciach dla dziewczynek. Chcieliśmy stworzyć warsztaty, które nie będą związane z dziewczynkami wyłącznie z nazwy – przyciągną ich uwagę, przez zbieżność z zainteresowaniami. Nasz pomysł nie opierał się na stereotypowym połączeniu kobiety z modą. Poczuliśmy, że tworzenie inteligentnej odzieży czy elektronicznych tekstyliów pomoże nam dotrzeć do grupy docelowej.

Z tego powodu “Tejido Cyborg //Cyborggewebe" stał się wprowadzeniem do programowania przy użyciu Arduino, ale jego celem było stworzenie konkretnego, artystycznego produktu: elementu ubioru wyposażonego w elektronikę. Nasze działania są projektowane nie tylko "dla dziewczyn", ale z uwzględnieniem problemów z jakimi mierzą się dziewczynki. Innymi słowy: warsztaty prowadzone były przez trenerkę, w bezpiecznej przestrzeni - chcieliśmy uzyskać równe możliwości dla każdego, niezależnie od płci, wzmocnić pewność siebie oraz wesprzeć dziewczynki w samorozwoju.

Warsztaty były rozłożone na dwie dwugodzinne sesje. Przed wydarzeniem przygotowaliśmy dla każdego dziecka zestaw niezbędnych materiałów i książeczkę z instrukcjami. Wszyscy uczestnicy otrzymali je drogą pocztową. Uważamy warsztaty za zakończone sukcesem i jesteśmy zadowoleni z rezultatów: z powodzeniem poprowadziliśmy wydarzenie w formie internetowej zabawy z technologią (zarówno oprogramowaniem, jak i ze sprzętem), umożliwiające ekspresję artystyczną.

Enter caption here

- Uczestniczki warsztatów nie były onieśmielone słowem “technologia” i programowały niczym eksperci! (w ramach podstaw obsługi Arduino)

- Trenerką była kobieta ze środowiska migracyjnego, tak jak większość uczestniczek. W ten sposób zapewniliśmy dziewczynkom wzór do naśladowania, otrzymały one przesłanie: “Jeśli ona może to zrobić, to ja też!”.

-  Stworzyliśmy dziewczynkom bezpieczną, wirtualną przestrzeń, w której mogły eksperymentować, rozmawać i swobodnie tworzyć.

- Dziewczynki w bardzo zabawny sposób modyfikowały swoje ubrania, częśc projektów została wykorzystana podczas Halloween, część z nich miała być wykorzystana podczas świąt Bożego Narodzenia.

- Warsztaty te pomogły Mar de Colores e.V, osiągnąć lepszą pozycję jako punkt odniesienia dla organizatorów związanych z technologią, dwujęzycznych (hiszpańsko-niemieckich) wydarzeń w Berlinie.

Enter caption here

Podczas wirtualnej gali Meet and Code Awards 2020, wydarzenie Cyborggewebe zwyciężyło w kategorii Dziewczyny kodują! (Girls do IT). Gratulacje!