Newsletter

Môže byť programovanie cestou k resocializácii?

V roku 2018 bola Nadácia VETERAN organizátorom podujatia Meet and Code pre 25 mladistvých delikventov z prevýchovného zariadenia Kremenchug Educational Colony.

"Profesia programátora - krok do budúcnosti" organizovaného Nadáciou VETERAN



"Chceli sme, aby sa naši mladiství delikventi nielen naučili programovať, ale aby videli aj svet, v ktorom je možné žiť čestne, vďaka svojim vedomostiam a schopnostiam," hovorí Vasyl Khoma, riaditeľ Nadácia VETERAN na Ukrajine. Organizácia v minulom roku usporiadala podujatie Meet nad Code pre 25 mladistvých delikventov z prevýchovného zariadenia Kremenchug Educational Colony, pre ktorých to bola prvá príležitosť v živote dozvedieť sa niečo o programovaní.

Nadácia VETERAN z Charkova na Ukrajine funguje už 18 rokov. Grant iniciatívy Meet and Code bol však prvým grantom na organizovanie podujatia, o ktorý kedy požiadali. Zistili tak, aké jednoduché je získať grant Meet and Code a aj pre takú malú organizáciu, akou je tá ich. Nadácia VETERAN za svoje inšpiratívne podujatie dostala v súťaži Meet And Code Award cenu poroty v kategórii Diversity (Rôznorodosť).

Nadácia VETERAN sa zaoberá podporou mladých ľudí v ťažkých životných podmienkach a dáva im nádej na lepšiu budúcnosť. Riaditeľ organizácie si je dobre vedomý prekážok, ktoré mladých ľudí stretávajú, keď sa chcú začleniť späť do spoločnosti - sám v 18 rokoch bojoval v sovietsko-afganskej vojne a bola to pre neho veľmi ťažká skúsenosť. Nadácia VETERAN požiadala o grant iniciatívy Meet and Code, aby mohla zorganizovať stretnutie IT špecialistov s mladistvými v prevýchovnom zariadení Kremenchug Educational Colony - detenčného centra pre mladých ľudí s problematickou minulosťou.

Valentyna Veltsen (zástupkyňa vedúceho Severovýchodného medziregionálneho oddelenia pre výkon trestov a podmienok Ministerstva spravodlivosti Ukrajiny) a Svitlana Shuvaieva (dobrovoľníčka Nadácie VETERAN) na podujatí Award Weekend. Foto – Sascha Hauk

Pre koho?

Pre všetkých účastníkov to bolo po prvýkrát, čo sa stretli s digitálnym vzdelávaním. Účastníci mali možnosť stretnúť sa s profesionálnymi programátormi, hovoriť s nimi o ich práci, ich vzdelaní a znalostiach, ktoré k práci potrebujú. Počas workshopu sa mladí ľudia oboznámili so Scratchom, vizuálnym programovacím nástrojom, a s matematickými modelmi.

Čo sa zmenilo

Niektorým účastníkom môže takéto podujatie Meet and Code zmeniť život. Začali totiž vážne uvažovať nad možnosťami štúdia v oblasti IT.

"Profesia programátora - krok do budúcnosti" organizovaného Nadáciou VETERAN

"Získali sme mnoho praktických skúseností. Hrozne ma to inšpirovalo! Už viem, že až odtiaľ odídem, chcem ísť študovať a stať sa programátorom," Cyril Shlyakhov, klient prevýchovného zariadenia Kremenchug Educational Colony

"Dúfam, že skúsenosť z podujatia Meet and Code otvorí týmto mladým ľuďom a ich profesionálnemu rozvoju veľa nových príležitostí. Je dôležité podporovať ich sebavedomie a pomôcť im konkretizovať životné ciele. Hoci majú naši žiaci problematickú minulosť, aj oni chcú v budúcnosti študovať, pracovať, zakladať si rodiny a byť súčasťou našej spoločnosti," Saiko Aleksandr, riaditeľ zariadenia Kremenchug Educational Colony.

Projektový tím: Vasyl Khoma, riaditeľ, Svitlana Shuvaieva, dobrovoľníčka a koordinátorka podujatia, obaja Nadácia VETERAN. Georgij Romanov, vedúci Severovýchodného medziregionálneho oddelenia pre výkon trestov a podmienok Ministerstva spravodlivosti Ukrajiny, Valentyna Veltsen, zástupkyňa vedúceho a koordinátorka za oddelenie.